Błogosławiony z Kostuchny

Beatyfikacja o. Stanisława Kubisty SVD w gronie 108 męczenników z czasów II wojny światowej

Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikuje 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej podczas Mszy św. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Proces beatyfikacyjny polskich męczenników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej za wiarę został otworzony we Włocławku 26 stycznia 1992 r.
Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski proces beatyfikacyjny prowadził biskup diecezji włocławskiej, która w czasie prześladowania poniosła największe procentowo straty spośród duchowieństwa diecezjalnego w Polsce.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego został ks. Tomasz Kaczmarek. W listopadzie 1998 roku liczba męczenników ukształtowała się ostatecznie jako grono 108 sług Bożych.

Grono 108 Sług i Służebnic Bożych, Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny, którzy złożyli heroiczne świadectwo wierności Bogu w czasie prześladowania za wiarę ze strony ateistycznego nazizmu hitlerowskiego, to 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 alumnów Seminariów Duchownych, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 wiernych świeckich.

Wśród nich urodzony w Kostuchnie o. Stanisław Kubista SVD, zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenchausen.

Wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego werbistów, w tym o. Stanisława Kubisty był o. Józef Arlik SVD (zm. 5.XI.1996).

Wspomnienie w liturgii zostało wyznaczone na dzień 12 czerwca.

W homilii Ojciec Święty powiedział między innymi: “Dziś właśnie świętujemy to zwycięstwo, świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu. [...] Gdy bowiem dokonujemy tego uroczystego aktu, niejako odżywa w nas wiara, że bez względu na okoliczności we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo dzięki temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: uwierzcie, że Bóg jest miłością! Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie”.

Kostuchna na uroczystości beatyfikacyjnej o. Stanisława Kubisty SVD - 13 czerwca 1999 roku

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Warszawie uczestniczyli parafianie z Kostuchny na czele z ks. proboszczem Stanisławem Resiem.
Już na ulicach Warszawy wyrazili swą radość i wdzięczność Ojcu Świętemu za dar beatyfikacji.