Ogłoszenia duszpasterskie
parafiakostuchna.pl

6 NIEDZIELA ZWYKŁA
11 lutego 2024 r.

Spotykając się na niedzielnej Eucharystii, chcemy na nowo podjąć wysiłek nawrócenia - to znaczy przemiany naszego myślenia o sobie i o Bogu. Chcemy prosić Go o łaskę, abyśmy umieli pozwolić Mu być Bogiem, aby mógł czynić cuda w nas i wokół nas, odpuszczając nam grzechy, uwalniając nas od zła i śmierci. Otwórzmy się więc na Jego obecność podczas tej świętej liturgii i powierzajmy Mu to wszystko, co na nią przynosimy. Dziś, gdy Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorych, uciekajmy się chętnie do orędownictwa Matki Bożej, która w 1858 roku objawiła się we francuskim Lourdes i do dziś w tym miejscu wyprasza obfite łaski. Módlmy się za wszystkich chorych, cierpiących, umierających, a także za tych, którzy niosą im pomoc: lekarzy, pielęgniarki, opiekunów i duszpasterzy.

Kolekta dzisiejszej niedzieli „15” dnia miesiąca przeznaczona jest na cele inwestycyjne parafii: na nowy piec gazowy do ogrzewania probostwa i opłacenie rachunku za ogrzewanie. Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

 

Z ŻYCIA PARAFII

 

 1. Dzisiaj rozpoczynamy czterdziestogodzinne nabożeństwo. Polega ono na całodziennej adoracji w niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu; plan adoracji umieszczony jest w gablotce. Dzisiaj rozpoczęcie adoracji od godz. 13.30, zakończenie o 16.45; na godzinę 15.30 zapraszamy szczególnie małżonków (rozważania na tej adoracji prowadzone przez Domowy Kościół, będą dotyczyły właśnie małżeństwa i rodziny). W poniedziałek i wtorek adoracja od godz. 9.00 do 17.45. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który kończy I Niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Trzeźwości - zachęcamy do podejmowanie zobowiązań abstynencji i danie świadectwa poprzez wpis do parafialnej Księgi Trzeźwości.
 2. W poniedziałek po Mszy św. porannej nabożeństwo do bł. Stanisława Kubisty, a po Mszy św. wieczornej spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej na probostwie.
 3. W Środę Popielcową wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty, jest to dzień postu i wstrzemięźliwości. O godz. 7.00 nowenna do MBNP. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.30, 9.00,  16.30 i 18.00. Informujemy, że tegoroczne Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, będziemy przeżywali od 17 - 20 marca. Już dziś Wszystkich serdecznie zapraszamy. A rekolekcje szkolne odbędą się w dniach od 20 - 22 marca br.
 4. Zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych: w piątki o godz. 17.15 odprawiamy Drogę Krzyżową, polecając dusze zmarłych (od godz. 17.00 czytanie wypominek) – zalecki za zmarłych do Drogi Krzyżowej można składać do skarbonki umieszczonej przy stoliku z prasą lub w zakrystii. Pierwszy piątek Wielkiego Postu to dzień modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego i ich rodzin, za osoby duchowne żyjące niemoralnie, które sieją zgorszenie i wyrządzają krzywdę dzieciom i młodzieży, a także za ludzi, których gorszące czyny duchowieństwa głęboko ranią. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które wygłosi ks. Jakub Kania, notariusz Sądu Metropolitalnego.
 5. W tym tygodniu przypada 3. piątek miesiąca - o godz. 7.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego; o godz. 15.00 Koronka w kościele. Drogą Krzyżową o godz. 17.15 i Mszą św. wieczorną o godz. 18.00 rozpoczniemy Wieczór Miłosierdzia. 
 6. W sobotę od godz. 17.00 - 18.00 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. Spowiedź w ciągu tygodnia - pół godziny przed każdą Msza Świętą (w zamykanym konfesjonale przy obrazie Jezusa Miłosiernego wyznaczony ksiądz będzie spowiadał pół godziny przed Mszami św.: w tygodniu - codziennie, a w niedziele - przed Mszą św. o godz. 8.00).
 7. W przyszłą niedzielę (18.02.) o godz. 12.30 Msza św. chrzcielna i w intencji dzieci rocznych. Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych w sobotę o godzinie 17.00 w Domu katechetycznym. 
 8. W minionym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności śp.: + Rutę Dojka z ul. Migdałowców, + Franciszka Sadłoń z Pradły i + Klarę Golenia z ul. Urbana. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
 9. Zachęcamy do czytania prasy religijnej. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” możemy przeczytać, jak dobrze przeżyć Wielki Post, czy też artykuł o handlu ludźmi. Dostępny jest także  „Gość Extra” (w cenie 14,- zł.) - w nim wiele tematów związanych z Wielkim Postem. Polecamy też inne pozycje prasy katolickiej.
 10. Żywy Różaniec organizuje wyjazd w dniu 7 marca (czwartek) do Przeprośnej Górki i Częstochowy (Dolina Miłosierdzia i Apel na Jasnej Górze). Wyjazd o godz.13.00; koszt: 35,- zł.; zapisy w zakrystii.
 11. Wszystkim darczyńcom i dobrodziejom serdeczne Bóg zapłać za wszelką materialną pomoc, za ofiary przelewane na konto bankowe naszej parafii. W przyszłą niedzielę kolekta to jałmużna postna.
 12. W tym roku w Wielkim Poście, po raz pierwszy wyznaczone są wielkopostne kościoły stacyjne w Katowicach. Liturgia stacyjna nawiązuje do pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy w Rzymie papież odwiedzał poszczególne wspólnoty i celebrował tam Msze św. Tematem tegorocznych rozważań w czasie homilii w kościołach stacyjnych są słowa: „Błogosławieni miłosierni…”. Każdego dnia Wielkiego Postu, z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia będzie taki przebieg wydarzenia:
  Godz. 17.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu  i okazja do spowiedzi;
  Godz. 18.00 - Msza św. i ponownie adoracja i okazja do spowiedzi - do godz. 20.00.
  Pielgrzymi odwiedzający kościoły będą mogli zbierać pieczątki (w zakrystii w godz. 17-20) do specjalnie przygotowanych paszportów (które będzie można odebrać w kościołach stacyjnych). Uzupełnione i zeskanowane (zdjęcia) paszporty będzie można wysyłać na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Z nadesłanych paszportów będzie rozlosowana nagroda, którą jest pielgrzymka dla 2 osób do Włoch ze zwiedzaniem Rzymu. Plakat z kościołami stacyjnymi umieszczony jest w gablotkach i na stronie internetowej i facebookowej parafii. Nasz kościół będzie kościołem stacyjnym w dniu 23 lutego (piątek).
 13. XXVIII Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej w naszej parafii odbędzie się w sobotę 27 kwietnia 2024 r. od godz. 10.00. Regulamin i zgłoszenia na stronie internetowej parafii w zakładce Festiwal oraz na parafialnym Facebooku. Darczyńców zapraszamy do wsparcia Festiwalu imiennie lub anonimowo u Księży lub w kancelarii parafialnej. Za każdą pomoc serdeczne „Bóg zapłać”.