Ogłoszenia duszpasterskie
parafiakostuchna.pl

ODPUST PARAFIALNY – TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
2 czerwca 2024 r.

W dzisiejszą niedzielę przeżywamy w naszej parafii Uroczystość Odpustową ku czci TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ. Ojciec, Syn i Duch, jeden i ten sam Bóg, zaprasza nas do wejścia w tajemnicę swojego wewnętrznego życia. Niech miłość Boga przeniknie nas do głębi i uzdolni do budowania więzów opartych na sile miłości. 
Witamy wszystkich przybyłych do naszego parafialnego wieczernika - Parafian i Gości. Bardzo serdecznie witamy ks. Marcina Szkatułę, proboszcza Parafii św. Barbary w Rudzie Śląskiej – dziękujemy za głoszone do nas Boże Słowo.
Wszyscy chciejmy głęboko duchowo przeżyć ten czas łaski dany nam przez Boga.

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii - Bóg zapłać za wszelkie ofiary.


Z ŻYCIA PARAFII

 1. Dzisiaj o godz. 16.30 zapraszamy na uroczyste Nieszpory Odpustowe.
 2. W poniedziałek – na cmentarzu o godz. 17.30 różaniec, a o godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych parafian, zmarłych z naszych rodzin i wszystkich spoczywających na cmentarzu. Od godz. 17.00 - 18.00 w kancelarii parafialnej można skorzystać z darmowych porad prawnych (porady prawne będą udzielane w co drugi poniedziałek). Po Mszy św. wieczornej spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej na probostwie.
 3. Od wtorku do Uroczystości NSPJ - w Oktawie Bożego Ciała codziennie po Mszach świętych wieczornych procesja wokół kościoła. Zapraszamy: dzieci sypiące kwiaty, dzieci dzwoniące dzwoneczkami, dzieci komunijne, panów do niesienia baldachimu oraz wszystkich parafian.
 4. W środę o godz. 7.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 5. W Pierwszy Czwartek o godz. 7.30 odprawimy Mszę św. koncelebrowaną: o nowe powołania, w intencji służby liturgicznej oraz osób konsekrowanych i ich rodziców. Po Mszy św. nabożeństwo w intencji powołań. Msza św. wieczorna o godz. 17.00.
 6. W Pierwszy Piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – o godz. 7.30 Msza św. w intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Mszy św. - nabożeństwo. Msza św. o godz. 18.00 sprawowana będzie w intencji dzieci po wczesnej i pierwszej Komunii św., które odprawiają 9 pierwszych piątków miesiąca. Na tę Mszę św. zapraszamy również młodzież po bierzmowaniu i młodzież klas 6 i 7 przygotowującą się do bierzmowania. Spowiedź święta dla dzieci i młodzieży w piątek - od godz. 17.00. Kolekta pierwszopiątkowa ma charakter charytatywny i jest przeznaczona na pomoc biednym i potrzebującym. Z racji Uroczystości NSPJ w piątek nie obowiązuje post.
 7. W sobotę od godz. 17.00 - 18.00 jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. Spowiedź w ciągu tygodnia - pół godziny przed każdą Msza Świętą. W nowym konfesjonale wyznaczony ksiądz będzie spowiadał: w czwartki przed Mszami św. i w soboty przed poranną Mszą św. i podczas adoracji (jest w nim możliwość skorzystania z sakramentu w zamykanej części na klęcząco lub na siedząco lub z drugiej strony w tradycyjnie otwartej części konfesjonału).
 8. W sobotę - 1 czerwca - święcenia prezbiteratu w Syracuse w Stanach Zjednoczonych przyjął nasz parafianin dk. Paweł Żmija. Pamiętajmy o nim w modlitwie. Ksiądz Paweł odprawi Mszę św. prymicyjną w naszej parafii w niedzielę 16 czerwca o godz. 11.00, a w niedzielę 23 czerwca będzie głosił Słowo Boże i udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
 9. 13 czerwca przypada jubileusz 25-lecie beatyfikacji 108 polskich męczenników, a wśród nich o. Stanisława Kubisty z Kostuchny, SVD. Ojcowie Werbiści z tej okazji przygotowali Jubileuszowy Album i miesięcznik „Misjonarz” poświęcony nowym błogosławionym. W przyszłą niedzielę - 9. czerwca - w naszej parafii będziemy gościć O. Henryka Ślusarczyka, misjonarza ze Zgromadzenia Słowa Bożego – Księży Werbistów, przełożonego domu misyjnego w Kleosinie na Podlasiu, który wygłosi do nas Słowo Boże. (O. Henryk Ślusarczyk zajmuje się animacją misyjną, kierownictwem  duchowym, prowadzeniem rekolekcji kapłańskich, zakonnych i parafialnych oraz współpracuje z archidiecezjalną rozgłośnią radiową: Radio „I” oraz z czasopismem: „Drogi Miłosierdzia”).  
  Msza św. dziękczynna za dar beatyfikacji błog. Stanisława Kubisty o godz. 9.30. 
  Również w tą niedzielę o godz. 12.30 Msza św. z liturgią chrztu św. i za roczne dzieci. Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych w sobotę o godz. 17.00 w Domu katechetycznym.
 10. SERDECZNIE  DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia procesji Bożego Ciała, dziękujemy za udział w procesji i świadectwo wiary.
  Dziękujemy również Grupie Parafian, którzy pięknie odnowili krzyż i kapliczkę na skrzyżowaniu ulic Lepszego i Żeleńskiego.
 11. Zachęcamy do czytania prasy religijnej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” – o czym świadczy wzywanie do usuwania krzyży z przestrzeni publicznej, oraz o tym jak wyglądała  Eucharystia pierwszych chrześcijan. Polecamy i inne pozycje prasy katolickiej.
 12. Dziękujemy Wam za materialną pomoc, za ofiary przelewane na konto bankowe naszej parafii.   Kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny UŚ. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  ---------------------------------
  Przypominamy także, że Odpust parafialny jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego. Warunkiem uzyskania jest:
  • brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspo - zycji - zyskuje się odpust cząstkowy);
  • stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna;
  • przyjęcie Komunii świętej;
  • odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież;
  • spełnienie czynności związanej z odpustem - w tym wypadku nawiedzenia kościoła parafialnego w dniu odpustu i odmówienie "Ojcze nasz" oraz "Wierzę w Boga".
  Dar odpustu możemy ofiarować dla siebie samego, bądź dla osoby zmarłej.
  ----------------------------------
  OGŁOSZENIA INNE
 13. Akademia Górnośląska imienia Wojciecha Korfantego w Piotrowicach, organizuję wykłady i warsztaty: Senior w świecie cyfrowym, o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, mediów społecznościowych po bankowość. Informacje i terminy zajęć na plakatach i ulotkach, które wyłożone są przy stoliku z prasą.