Powstańcy z Kostuchny

W 80-tą rocznicę przyłączenia Śląska do Polski, w niedzielę 17-go listopada 2002 roku przy licznym udziale mieszkańców Kostuchny i zaproszonych gości nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbudowanego pomnika "Powstańców śląskich – mieszkańców Kostuchny". Przed rozpoczęciem uroczystości pomnik otoczyły poczty sztandarowe, orkiestra dęta kopalni "Murcki - Boże Dary", oraz mieszkańcy i młodzież szkolna.
 Punktualnie o godzinie 16-ej w procesji, której przewodniczył ksiądz biskup Gerard Bernacki, pod pomnik przybyli zaproszeni goście i delegacje. Uroczystość otworzył i przybyłych przywitał Stanisław Beczała. Następnie orkiestra odegrała hymn "Jeszcze Polska nie zginęła". Historię pomnika przypomniał drużynowy VII KDH im. Powstańców Śląskich Grzegorz Chudy. Następnie prowadzący uroczystość odczytał akt erekcyjny, który został wmurowany w stopień pomnika przez przedstawicieli fundatorów.

Odsłonięcia pomnika dokonali: Piotr Uszok – prezydent miasta Katowice, Jerzy Śmiałek i Bernard Uszok – przedstawiciele Związku Górnośląskiego, w obecności Mieczysława Zwolińskiego, Bronisławy Zupok i Rajmunda Hoffmana.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt poświęcenia pomnika, którego dokonał ksiądz biskup Gerard Bernacki w obecności księdza proboszcza Stanisława.
Następnie dokonano aktu przekazania pieczy nad pomnikiem uczniom Zespołowi Szkół Ogólnokształcących Nr 18 w Kostuchnie. W odpowiedzi uczeń szkoły Mariusz Baniak serdecznie podziękował za wyróżnienie i zapewnił, że miejsce to będzie na zawsze lekcją historii.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem chór "Słowiczek" zaśpiewał okolicznościowe pieśni, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Zwieńczeniem uroczystości była Msza święta odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, której przewodniczył ks. biskup Gerard Bernacki. W pięknej homilii ks. biskup zwrócił uwagę na głęboko zakorzenioną tradycję chrześcijańską w rodzinach śląskich, na bazie której rozwijał się patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny.