Błogosławiony z Kostuchny

Po beatyfikacji O. Stanisława Kubisty zrodziła się w parafii inicjatywa zbudowania skweru Jego imienia i postawienia obelisku.

W lipcu 2000 Miejski Zarząd Ulic i Mostów, którego dyrektorem był inż. Andrzej Gawroński rozpoczął prace niwelacyjne terenu oraz budowę skweru.

Projektantem i wykonawcą obelisku ku czci bł. O. Stanisława był rzeźbiarz, mgr. Mirosław Kiciński z Wymysłowa k/Piekar Śląskich.

Uroczystość poświęcenia skweru z obeliskiem odbyła się 1.10.2000 r. Rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bpa Stefana Cichego. W koncelebrze uczestniczyli ks. proboszcz Stanisław oraz Ojcowie Werbiści ze Zgromadzenia Słowa Bożego w Rybniku.
W homilii bp Stefan m. in. powiedział: „popatrzmy na postać błogosławionego o. Stanisława Kubisty. Nie pokładał nadziei w bogactwach, lecz w Chrystusie - pamiętał, że trzeba realizować w swym życiu przykazanie miłości".

Po Mszy św., w której uczestniczyło wielu wiernych oraz liczne poczty sztandarowe, zebrani udali się na pobliski skwer. Tam ks. bp Stefan dokonał poświęcenia obelisku.

Aby rozwijać kult błogosławionego Stanisława, który jest doskonałym wzorem i przykładem: nauczyciela, wychowawcy, duszpasterza i spowiednika została opracowana pieśń ku Jego czci.