Wspólnoty
parafiakostuchna.pl

SPOTKANIA: piątki

  • Godz. 18.00 Msza św.
  • Godz. 19.00 Dom Katechetyczny

OPIEKUN: ks. Grzegorz Matuszczyk

 

Nasze piątkowe spotkania rozpoczynamy Mszą Świętą o godzinie 18:00. Następnie gromadzimy się w Domu Katechetycznym. 


Oaza w Kostuchnie to wspólnota młodych osób otwartych na Boga, Maryję i drugiego człowieka. Dla nas ważne są RELACJE – do Boga i bliźniego.
Jej członkowie bardzo chętnie spędzają czas na modlitwie, adoracji, rozważaniu Słowa Bożego, spotkaniach w grupach, wspólnej integracji i zabawie. Nie brakuje wśród nas radości, szczerych rozmów i zwykłych, drobnych gestów życzliwości.
W zależności od tygodnia mamy: adorację – namiot spotkania, czas dla wspólnoty, planszówki, szkoła śpiewu, konferencja, czy spotkanie z zaproszonymi gośćmi.
Nasze spotkania kończymy o godzinie 21:00 wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.


Przyjdź i zobacz!
Jeśli i Ty chcesz dołączyć do grona młodych osób pełnych energii, pragnących ciągle pogłębiać swoją relację z Bogiem i drugim człowiekiem, to przyjdź i przekonaj się, czy to „COŚ” jest także dla Ciebie. 
Być może ten moment odmieni całe Twoje życie! Przyjdź i zobacz!

 

Trochę historii:
Początki Ruchu Światło-Życie sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w 1954 roku. Ruch rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oaz, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki. Urodził się 24 marca 1921 w Rybniku. Zmarł 27 lutego 1987 w Carlsbergu. Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, organizator Krucjaty Wstrzemięźliwości, twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, więzień obozów koncentracyjnych, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego, założyciel wspólnot życia konsekrowanego: Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Wspólnoty Chrystusa Sługi oraz Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995r. Ruch Światło-Życie powstał i rozwija się w Polsce, a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami: na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi, Łotwie a nawet w Chinach.

 

Formacja:
Według programu formacyjnego, który został opracowany przez ks. Franciszka Blachnickiego, każdy z uczestników oazy przechodzi w swojej formacji przez różne etapy nazywane stopniami. Oazę młodzieżową można podzielić na Oazę Nowej Drogi (OND) oraz Oazę Nowego Życia (ONŻ). Zarówno OND jak i ONŻ mają w swoim programie 3 stopnie, które mają nam pomóc zrozumieć naszą wiarę, doświadczyć miłości Boga, nauczyć modlitwy, życia we wspólnocie oraz odnalezienia swojego miejsca w Kościele. W zależności od wieku w którym przychodzimy na oazę rozpoczynamy swoją formację od odpowiednie stopnia OND, zazwyczaj w naszej wspólnocie jest to 3 stopień OND i następnie przechodzimy do formacji ONŻ.
Formacja rozpoczyna się od 1 września (choć można do nas dołączyć przez cały rok).Na spotkaniach w małych grupach dzielimy się naszymi doświadczeniami minionego tygodnia, natomiast właściwy temat spotkania zależy od tego na jakim etapie formacji jesteśmy. Jednak zawsze jest to czytanie Pisma Świętego i szukanie odpowiedzi na pytania dotyczące wiary i naszego życia. Jest to wpisane w samą nazwę naszego Ruchu : Ruch Światło-Życie czyli oglądanie Światła (Pismo Święte, modlitwa, Eucharystia) tak, aby później to Światło przenikało nasze życie. Spotkania mają nas przygotować do przeżycia 15-dniowych rekolekcji wakacyjnych.
Zazwyczaj na letnie rekolekcje wyjeżdżamy w miejsca oddalone od miasta, gdzie możemy doświadczyć piękna przyrody, przebywać na świeżym powietrzu, wyciszyć się i spędzić czas z Bogiem oraz poznać osoby z innych parafii. Po przeżyciu rekolekcji wracamy do swoich parafii, gdzie rozpoczynamy formację kolejnego stopnia. OND i ONŻ to formacja podstawowa, gdzie nasza przygoda dopiero się rozpoczyna.


Więcej możecie przeczytać na stronie: https://www.oaza.pl


Rzymskokatolicka parafia
Trójcy Przenajświętszej

ul. Żeleńskiego 34
40-750 Katowice – Kostuchna

+48 32 202 81 23
Konto bankowe:
21-1050-1214-1000-0007-0038-8812


Jak do nas dojechać