IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (Laetare)
19 marca 2023 r.

W dzisiejszej Ewangelii usłyszymy o Jezusie, który przechodząc, zobaczył niewidomego i uzdrowił go. Może czujemy się bezradni jak niewidomy, kiedy przytłacza nas codzienność lub gdy nie potrafimy rozwiązać jakichś sytuacji konfliktowych. A Jezus przechodzi. On ma moc przywrócić nam nasz wewnętrzny wzrok. On jest naszym światłem. On może nas przeprowadzić przez to, co trudne i niezrozumiałe. Jezus pyta: „Czy ty wierzysz?”. To pytanie skierowane do każdego z nas. Jaka będzie nasza odpowiedź?

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji - na wsparcie Domu Księży Emerytów i Sądu Metropolitalnego. Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

1. Dzisiaj o godz. 16.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W dzisiejszą niedzielę po Mszach św. Panie z Zespołu Charytatywnego przeprowadzają zbiórkę na ofiary wojny na Ukrainie. Bóg zapłać za okazaną pomoc.

2. W poniedziałek – obchodzimy Uroczystość Św. Józefa. O godz. 18.00 Msza św. koncelebrowana sprawowana będzie w int. członków Bractwa Św. Józefa i ich rodzin, w int. imienników, kościelnych, młodzieńców, mężów i ojców i tych, którym patronuje św. Józef. Po Mszy św. spotkanie Bractwa w Domu katechetycznym. Również w poniedziałek o godz. 19.00 w kościele - spotkanie dla rodziców młodzieży klas 8 przygotowującej się do bierzmowania - obecność obowiązkowa. 18 kwietnia - wtorek - Ks. bp Adam Wodarczyk udzieli młodzieży naszej parafii Sakramentu Bierzmowania na Mszy św. o godz. 16.00.

3. W środę o godz. 7.00. nowenna do MBNP.

4. Serdecznie zapraszamy narzeczonych do wzięcia udziału w 3 naukach przedślubnych, które odbędą się w Domu Katechetycznym w dniach od 23 - 25 marca br., czyli w czwartek - godz.18.00, piątek - godz. 19.00 i sobota - godz. 10.00. Zapisy w kancelarii lub telefonicznie, nr: 32/ 20 28 123 w godzinach urzędowania.
Po Mszy św. wieczornej w czwartek do Domu Katechetycznego zapraszamy na spotkanie członków i sympatyków Kręgu Biblijnego.

5. W piątek o godz. 17.30 - czytanie wypominek i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Wieczorna Msza św. koncelebrowana – sprawowana będzie w intencji zmarłych zalecanych przy Drodze Krzyżowej. Drogę Krzyżową odprawimy po Mszy św. wieczornej ok. 18.40 w plenerze – rozpoczęcie w kościele – prosimy zabrać ze sobą świece. Temat rozważań: „Ta Krew z grzechu obmywa mnie”. Zalecki za zmarłych do Drogi Krzyżowej można składać do skarbonki umieszczonej przy stoliku z prasą lub w zakrystii. Wierni, którzy odprawiają pobożnie Drogę Krzyżową mogą zyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

6. W sobotę (25.03.) obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zapraszamy chętnych do podjęcia Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którego życie jest zagrożone w łonie matki. Uroczyste przyrzeczenia odbędą się podczas Mszy św. o 7.30 i 18.00, oraz w niedzielę po Gorzkich Żalach. Przy stoliku z prasą można odebrać deklaracje Duchowej Adopcji.

7. Zachęcamy do czytania prasy religijnej. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” najważniejszym tematem jest reakcja na niesprawiedliwe i krzywdzące oskarżenia pod adresem świętego Jana Pawła II. Jest nowy numer „Małego Gościa” i inne pozycje prasy religijnej. Wychodząc z kościoła można dzisiaj nabyć „Paschaliki Wielkanocne - Caritas” małe i duże, w cenie 9,- i 16,- zł. - jako dzieło pomocy biednym dzieciom.

8. W godzinach urzędowania kancelaria paraf. przyjmuje intencje mszalne na II półrocze 2023 r. – od lipca do grudnia. Stypendium mszalne regulujemy najpóźniej na 2 tygodnie przed terminem Mszy św.

9. Wspólnota Żywego Różańca organizuje pielgrzymkę w dniach  9 - 10 - 11 maj 2023 (wtorek - czwartek) na trasie Licheń - Warszawa. Koszt 400,- zł. Zapisy w zakrystii lub pod numerem telefonu:  668-441-207.

10. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową z Kostuchny do Medjugorie. Termin: od 12 - 19 sierpnia 2023 r. Koszt 600,- zł + 200 euro. Ulotki programu pielgrzymki w zakrystii. Zaliczka w kwocie połowy ceny. Zapisy w zakrystii lub u Ks. Grzegorza.

11. MDK Południe w Kostuchnie zaprasza dzieci w poniedziałek (20.03.) o godz. 9.00 i 11.00 na spektakl Pchła Szachrajka - wstęp wolny; a w przyszłą niedzielę (26.03.) od godz. 10.00 - 14.00 zaprasza na Jarmark Wielkanocny, połączony z warsztatami pisania i kraszenia jajek, robienia palm...

12. Caritas w Polsce kontynuuje pomoc dla Ukrainy w formie „Paczki dla Ukrainy”. Od poniedziałku w kościele przygotowane są kosze, do których można składać produkty, z których zostaną przygotowane paczki. Lista produktów dostępna jest na stronie katowickiego Caritas i na stronie parafialnej, a także w naszych gablotkach.

13. Dziękujemy Wam za wszelką materialną pomoc, za ofiary przelewane na konto bankowe naszej parafii. W przyszłą niedzielę kolekta będzie przeznaczona na naszą parafię - na bieżące funkcjonowanie, opłacenie rachunku za energię elektryczną, wodę. Wszystkim składamy Bóg zapłać za pomoc.

14. W minionym tygodniu odprowadziliśmy do wieczności śp.+ Zbigniewa Świerpel z Katowic. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

15. Przypominamy, że na środku rozdzielana jest Komunia Święta do ust, przy bocznych ołtarzach - na rękę.